PANEL DYSKUSYJNY „Czy sztuka ma płeć?”
7 listopada 2011, godz. 18.00 Salon Empik, ul. Ratajczaka 44.

Wspólnie z Teatrem Wielkim zapraszamy na panel dyskusyjny towarzyszący wydarzeniom festiwalowym oraz premierze „Lady Makbet mceńskiego powiatu”, kolejnej opery prezentowanej w ramach trwającego w Teatrze Wielkim Roku Kobiet. Spotkanie będzie próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie: „Czy sztuka ma płeć?”. Zastanowimy się co oznaczają pojęcia „sztuka kobieca” czy „sztuka feministyczna”. Przeanalizujemy czy publikacje oraz wydarzenia, których bohaterkami są tylko kobiety paradoksalnie nie prowadzą do ich gettoizacji. Pragniemy umożliwić twórczą wymianę zdań i wspólną refleksję nad obecnością kobiet w różnych dziedzinach sztuki.

Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Gajewska doktor literaturoznawstwa, kierowniczka podyplomowych Gender studies UAM, autorka książki "Hasło: feminizm" (2008), w 2009 roku zorganizowała I Akademicki Kongres Feministyczny, stała współpracowniczka Fundacji Barak Kultury.

W spotkaniu wezmą udział:

dr hab. Agata Jakubowska – historyczka i krytyczka sztuki, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UAM, autorka książek „Ciało kobiece w pracach polskich artystek (2004) i „Portret wielokrotny dzieła Aliny Szapocznikow” (2008), redaktorka książki „Artystki polskie”, której patronuje festiwal NWNA. Wiceprezeska Polskiej Sekcji AICA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków Sztuki).

Natalia Kreslina – odtwórczyni roli tytułowej w spektaklu operowym „Lady Makbet mceńskiego powiatu”. Artystka urodzona w Rydze zadebiutowała w 1999 roku w Moskwie na deskach Novaya Opera, a roku 2004 w Teatrze Bolszoj. Koncertuje zarówno na scenach europejskich, jak również w Ameryce Południowej odnosząc wielkie sukcesy artystyczne.

Noelia González Svoboda – autorka kostiumów i scenografii na stałe współpracująca z Instituto Universitario Nacional del Arte w Buenos Aires. Związana zawodowo z grupą artystyczną Marcelo Lombardero, z którym pracuje jako asystentka kostiumolożki i scenografa. Odpowiedzialna za przygotowanie kostiumów i scenografii do spektaklu „Lady Makbet miceńskiego powiatu”.

Michał Znaniecki reżyser, dramaturg, scenograf i pedagog. Dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu. Autor ponad 100 spektakli muzycznych i dramatycznych. Prowadzi projekty w teatrach Hiszpanii, Włoch, Argentyny i Polski.

Wstęp wolny. Każdy uczestnik debaty otrzyma kupon rabatowy uprawniający do 50% zniżki przy zakupie biletu na „Lady Makbet mceńskiego powiatu” w dniu 12 listopada.

 

 

Salon w Różach: Inspiracje / Fundacja Barak Kultury
Reinkarnacja Gdańska
– spotkanie z Barbarą Piórkowską, autorką książki Szklanka na pająki poprowadzi Agnieszka Gajewska.
22 listopada 2011, godz. 19.00 Republika Róż
Wstęp wolny


Salon w Różach: Inspiracje to cykl spotkań z najciekawszymi polskimi pisarkami, poetkami i blogerkami. Zaproszone autorki pokażą w jaki sposób ich wyobraźnia, pasja i codzienne życie wpływają na tworzenie współczesnej literatury. Zapraszamy do czerpania inspiracji!
Fundacja Barak Kultury zaprasza na jesienne spotkania w ramach cyklu Salon w Różach: Inspiracje.

Akcja debiutanckiej powieści Barbary Piórkowskiej rozgrywa się w Gdańsku na przełomie lat 70-tych i 80-tych.  „Szklanka na pająki” opowiada o Gdańsku, przesiedleniach, historiach rodzinnych, dojrzewaniu, relacjach między mężczyznami a kobietami. Powieść można czytać wielowymiarowo, szczególnie, że wkrada się w nią element baśniowy, poetycki, nierealny. Bohaterką powieści jest urodzona w Gdańsku Aleksandra, która zdaje sobie sprawę, że była kiedyś mężczyzną, „nazywała się Wołodymir Switłyczko i miała ogromne stopy".  Co było dalej? Zapraszamy do lektury oraz na listopadowe spotkanie Salonu w Różach: Inspiracje. Barbara Piórkowska  – poetka;  wydała dwa tomy wierszy („Żyrafa” oraz „Lot anioła nad miastem”) oraz audiobooka poetyckiego „Piękno”. Pisarka, dziennikarka, performerka,  trenerka warsztatów twórczego pisania, wielokrotna laureatka i stypendystka miasta Gdańska.

„[...] Jeżeli jakiś pająk wlezie mi pod kaloryfer, zimą zostawiam go w spokoju. A latem idę do kuchni i wyciągam osobną, specjalnie dla nich przeznaczoną, szklankę. Łapię w nią ruchliwe osiem nóg i wypuszczam na dwór. I robię tak także z każdą chwilą, która wchodzi mi do życia – nabieram i wypuszczam, żeby nic się jej nie stało [..] ".
„Szklanka na pająki”, Barbara Piórkowska

Miejsce: kawiarnia Republika Róż, pl. Kolegiacki 2 (dolna sala). Wstęp wolny do wyczerpania miejsc. Organizator: Fundacja Barak Kultury. Szczegóły: www.barakkultury.pl

 

© No Women No Art | nie ma sztuki bez kobiet | festiwal twórczości kobiet No Women No Art made in { re.PUBLIK }