Inicjatywa

No Women No Art to całoroczna inicjatywa promująca kobiety w sztuce i w kulturze. Stowarzyszenie zrodziło się z potrzeby nadania rozgłosu wartościowym osiągnięciom współczesnych artystek oraz z potrzeby przypomnienia niedocenianych dzieł artystek poprzednich dekad. Jego działalność pomaga przełamywać niekorzystne stereotypy, nakazujące szufladkować twórczość kobiet w okolicach banału i sentymentalizmu.

No Women No Art promuje sztukę kobiet samodzielnie organizując wydarzenia artystyczne: koncerty, spektakle teatralne, projekcje filmowe i wystawy. Ponadto obejmuje swoim patronatem inne wartościowe imprezy kulturalne, prezentujące twórcze dokonania kobiet.

Zwieńczeniem całorocznej działalności stowarzyszenia jest Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet No Women No Art, który w listopadzie 2011 odbędzie się w Poznaniu po raz czwarty.

W ramach festiwalu przedstawiamy zarówno debiutujące, jak i uznane artystki; te tworzące w ramach kultury oficjalnej i te reprezentujące nurt offowy. Program imprezy mieści bardzo różnorodne projekty i pozwala celebrować sztukę kobiecą w najrozmaitszych jej odsłonach. Wykraczamy poza klasyczny kanon dziedzin sztuki - nie boimy się projektów z pogranicza, promujemy nowe zjawiska i trendy w kulturze.

Udowadniamy, że kobiety tworzą dzieła ważne, piękne, inspirujące, oryginalne, dobre.

Udowadniamy, że nie ma sztuki bez kobiet!

No Women No Art za swoje cele/ zadania stawia:
- promocję twórczości kobiet
- wspieranie debiutujących artystek
- prezentację dokonań uznanych artystek
- stworzenie okazji do spotkania z ciekawymi artystkami z Polski i z zagranicy
- ukazanie bogactwa i różnorodności sztuki tworzonej przez kobiety
- stworzenie okazji do odczytania kultury XX wieku poprzez udział kobiet w jej tworzeniu
- próbę odzyskania pamięci o artystkach żyjących i tworzących w Poznaniu
  (wędrówki po  mieście ich śladami)
- promocję nowych dziedzin sztuki (graffiti, komiks) i prezentacja dokonań kobiet w tych obszarach

Joanna Stankiewicz
Dyrektorka
Kulturoznawczyni. Zakochana w Ameryce Południowej. Po licznych podróżach wróciła do Polski i założyła Babiląd. Wiecznie w ruchu. Jest jedną z inicjatorek No Women No Art, Babskiej Muzy i Klubu Kobiet Przedsiębiorczych.  Od ponad czterech lat  promuje w Poznaniu ideę recyklingu co jakiś czas organizując Babi Targ.  Kiedyś miała fioła na punkcie teatru - teraz ma na punkcie kobiet. Feministka. Szczęśliwie zakochana. Marzy o mieszkaniu w kamienicy. Czarnego kota już ma. Ma na imię Anton. wspolpraca@nowomen-noart.pl


 

Anna Przygocka
Dyrektorka Marketingu i Promocji
Filmoznawczyni, dla której kino to obecnie przede wszystkim hobby. Zawodowo związana z obsługą najróżniejszych wydarzeń kulturalnych w zakresie PR i marketingu. Od ponad czterech lat jako rzeczniczka prasowa Centrum Sztuki Dziecka promuje najstarszą poznańską imprezę filmową – festiwal Ale Kino! Największe marzenia? Niedawno jedno spełniła – zwiedziła Wenecję. Obecnie marzy, by to powtórzyć.
promocja@nowomen-noart.plMałgorzata Kuzdra
(na urlopie)
Przede wszystkim kiniara – kierowniczka poznańskiego kina Muza i autorka sympatycznych newsletterów. Jedna z założycielek (prezeska) stowarzyszenia No Women No Art i pomysłodawczyń Festiwalu No Women No Art. Organizatorka i bywalczyni festiwali wszelakich. Nie była i nie pracowała jeszcze w Cannes – ale wierzy, że to tylko kwestia czasu... :) Z wykształcenia filozof i trochę filmoznawca. Aktywistka.  Mama po raz pierwszy. Mama po raz drugi.


Agata Kołacz
Rzeczniczka Medialna
Szczęśliwym zbiegiem okoliczności urodziła się mieście, w którym chce żyć i działać. Dlatego nie wstaje rano bez uśmiechu na twarzy. Później na zmianę mówi i słucha: albo opowiada w mediach o współorganizowanych przez siebie wydarzeniach jak KontenerArt, czy No Women No Art; albo mówi o tych, w które nie jest zamieszana – prezentując je na szklanym ekranie jako redaktorka Qulturalnego Poznania. Zawsze w akcji, lub też REDakcji.  Znak rozpoznawczy – stukot obcasów. Atrybut: latem – wachlarz, zimą –mufka. 
promocja@nowomen-noart.pl


Kinga Grudzień
Producentka programu
Polonistka, dyplomowana choreografka tańca współczesnego, niedyplomowana dekoratorka wnętrz, stylistka, stypendystka Szkoły Stylu z Elle Moniki Jaruzelskiej. Za czasów studenckich związana z poznańskim teatrem alternatywnym i zagorzała podróżniczka. Obecnie prowadzi w miarę osiadły tryb życia. Od ósmej do szesnastej ubiera manekiny. Godziny popołudniowe dzieli między książki, przyjaciół, wędrówki po secondhandach, a od niedawna także Radzia i kuchnię wegetariańską. Właścicielka superkotki Grety.
wspolpraca@nowomen-noart.pl


Anna Głowińska
Producentka programu
Filmoznawca i teatrolog. W niedalekiej przeszłości związana z wieloma instytucjami, festiwalami filmowymi i muzycznymi w Lyonie. Kuratorka licznych programów filmowych. Po latach spędzonych we Francji pracowicie szuka swoich ścieżek w Poznaniu. Marzy o stworzeniu własnego filmu animowanego... i o powstaniu bezpłatnego portalu do teleportacji, żeby nie przegapić żadnych ciekawych zdarzeń i spotkań!
wspolpraca@nowomen-noart.pl


Agnieszka Szczepanek
Producentka programu
Studentka filologii polskiej na poznańskim uniwersytecie. Feministka. Kocha literaturę, zwłaszcza od jej teoretycznej strony. Bez muzyki nie wyobraża sobie życia, dlatego nałogowo kupuje płyty i jeździ na koncerty. Uwielbia kino, zwłaszcza to spod znaku Wood’ego Allena. Najbardziej jednak zajmuje ją kwestia „uwikłania w płeć”.
wspolpraca@nowomen-noart.pl

 
Joanna Nowak
Producentka programu

Uwielbia język hiszpański, zwłaszcza jego odmianę argentyńską, podróże i tango. Etnolingwistka, doktor językoznawstwa. Uczy, tłumaczy i chętnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi, zwłaszcza przy projektach kulturalnych i związanych z prawami człowieka. Przez wiele lat związana z poznańskim teatrem alternatywnym. Uzależniona od dobrych książek i kina, na które ma coraz mniej czasu.
wspolpraca@nowomen-noart.pl


Barbara Terka
Producentka programu
Anglistka, ale jak się z czasem okazało, jednak nie z powołania. Naucza już tylko czysto hobbistycznie od czasu do czasu, w przerwach między wyszukiwaniem wszystkiego co godne uwagi w Poznaniu w ramach szeroko pojętej kultury. Zakochana w swoich dwóch unikatowych kotach, stałej grupie przyjaciół, rowerze i podróżach. Napływowa poznanianka. Nie cierpi bezruchu. Na co dzień, bez względu na warunki pogodowe, przemierza na rowerze zatłoczone ulice z muzyka w uszach i wiecznym uśmiechem na twarzy, a od święta chętnie zaszywa się gdzieś z dala od tego zgiełku, pedałując po puszczach i narodowych parkach. 
wspolpraca@nowomen-noart.pl

Natalia Markwitz - Grzyb
Specjalistka ds. logistyki
Socjolożka z dyplomem wykładająca na wyższej uczelni. Szczególnie wrażliwa na problemy kobiet w okresie przekwitania. Świetnie zorganizowana perfekcjonistka. Szczęśliwa żona.
kontakt@nowomen-noart.plEwa Cieślik

Specjalistka ds. logistyk
Historyczka sztuki, kuratorka, pasjonatka Caravaggia i malarstwa barokowego oraz sztuki feministycznej. Wielbicielka jedzenia, podróży i seriali amerykańskich, zakochana w Budapeszcie i Rzymie. Nie wyobraża sobie życia bez filmów i kina. Organizatorka wydarzeń kulturalnych, założycielka fundacji, wolontariuszka stowarzyszeń. Wolny czas poświęca na trenowanie psów przewodników dla osób niewidomych. kontakt@nowomen-noart.pl


Monika Tynecka

Specjalistka ds. kreacji i design
Kreuję – tworzę, inspiruję – zarażam, obserwuję – analizuję, podglądam – odtwarzam, wymyślam – próbuję. Tyle różnych zadań, ról – wszystko po to żeby być. Jestem od 29 lat, w moim domu, mieście, kraju, świecie, w Twoim komputerze. Kliknij, a będę.
monika@re.publik.pl

 
Busia Ćwikła
Redakcja strony WWW
(na urlopie)
Z wykształcenia anglistka i specjalistka od komunikacji. Zakochana w żeglarstwie i muzyce w każdym wydaniu. Na co dzień związana z poznańską instytucją kultury, po godzinach barmanka. Zwierzę społeczne. Najlepiej czuje się w festiwalowej gorączce. Obecnie w podróży.


Z No Women No Art współpracowali:

I edycja festiwalu, 09-17 maj 2008, Poznań:
Kasia Gajewska
Barbara Wilkos
Anna Pięta
Marika Zamojska
Magdalena Korcz
Grupa Mixer

II edycja festiwalu, 16-22 listopad 2009
, Poznań:
Joanna Piotrowiak
Kasia Fik
Barbara Wilkos
Agnieszka Kaczyńska
Gosia Ciernioch
Marzena Lampasiak
Aldona Karczewska
Karolina Zgoła
Adrianna Mercedes Lipiec-Lenc

© No Women No Art | nie ma sztuki bez kobiet | festiwal twórczości kobiet No Women No Art made in { re.PUBLIK }